Nästa stora steg för Mölndals innerstad
Torsdagen den 27 augusti sätter vi spaden i marken för detaljplanerna norr och söder om Brogatan i centrala Mölndal. På kvällen bjuds på en stjärnspäckad spadtagsfest för stora och små.
Torsdagen den 27 augusti sätter vi spaden i marken för detaljplanerna norr och söder om Brogatan i centrala Mölndal. På kvällen bjuds på en stjärnspäckad spadtagsfest för stora och små.
Under de senaste åren har VA-taxan, vatten och avlopp, ökat tre gånger mer än den allmänna inflationen. Priset skiljer dock kraftigt mellan olika kommuner där invånarna i de mindre kommunerna ofta får betala en högre taxa än i de större. Det framgår av en ny studie från Nils Holgerssongruppen där bland annat prisskillnader mellan olika kommuner redovisas.
Riksbyggen bygger nya lägenheter i fastigheten där Borås Wäfverier tidigare hade sin verksamhet. Fastigheten ligger utmed Viskan mitt i centrala Borås, nära den nuvarande järnvägsstationen och stadens resecentrum.
Ulrika Nyström har utsetts till ny regionchef för Riksbyggens affärsområde Bostad, region Syd. Ulrika har lång erfarenhet från byggsektorn, inom såväl produktion som fastighets- och bostadsutveckling nationellt och internationellt.
I det här Almedalsavsnittet kan du höra Staffan Dopping ställa frågor till Riksbyggens vd Leif Linde och Lotta Jaensson som är Riksbyggens bostadspolitiska expert.
Under Almedalsveckan 2015 har Riksbyggen anordnat två seminarier samt deltagit i ett tjugotal seminarium anordnade av andra företag och organisationer.
Riksbyggens hållbarhetschef Charlotta Szczepanowski var först ut att plantera det symboliska VI-trädet i ett Afrika i miniatyr i Almedalen, för att uppmärksamma trädens roll som fattigdomsbekämpare och miljöförbättrare för människorna i länderna kring Victoriasjön. Samtidigt planterades i ett träd i Riksbyggens namn i Kitale, Kenya
I Mölndals nya innerstad, kommer Riksbyggen att bygga 300 nya lägenheter ovanpå den nya gallerian. Det stora utvecklingsprojektet är ett led i samarbetet med NCC, Mölndals kommun och köpcentrumbolaget Citycon.
I en debattartikel i Dagens Industri idag redovisar Riksbyggen tillsammans med FAR, HSB, SBC och Bostadsrätterna hur enkla förändringar i Bostadsrättslagen skapar möjlighet till ett tydligt och ändamålsenligt regelverk. Förslagen återfinns i en skrivelse som under onsdagen landar på Justitieministerns bord.
Fyra av Riksbyggens storägare – Byggnads, Kommunal, Folksam och KF – har beslutat att investera 125 miljoner kronor i Riksbyggens verksamhet i form av köp av nya andelar. De nya medlen är ett led i att kraftigt öka produktionen av nya bostäder.
Nu står det klart att Riksbyggen bygger över 230 nya hyresrätter på Ribby Ängar i Västerhaninge och samtidigt förvärvar 148 befintliga lägenheter.
Ett samtal om politik, ansvar och kapital, om vilka bostäder som behöver byggas, om var de ska ligga och vem som ska bo där. Vem håller i helheten, vem har ansvaret för de snabba lösningarna och vem står för den långsiktiga bostadsplaneringen - svaren får du här!