Gå direkt till innehåll

Video -

Byggstart för Terrasslunden i Björlanda ängar

Byggstart för Terrasslunden i Björlanda ängar. Filmare: Yousef Boussir, Göteborgs Stad
go to media item
Licens:
Medieanvändning
Innehållet får laddas ner, användas och delas i olika mediekanaler av t.ex. journalister, bloggare, krönikörer, opinionsbildare etc., i syftet att förmedla, redogöra för och kommentera ert pressmeddelande, inlägg eller information, så länge innehållet används oförändrat och i dess helhet. Upphovsmannen ska anges i den omfattning och på det sätt god sed kräver (vilket bl.a. innebär att fotografer till bilder nästan alltid måste anges).
Filformat:
.mp4
Videolängd:
0:18
Ladda ner

Ämnen

Kategorier

Regioner

Kontakter

Mira Lindahl

Mira Lindahl

Presskontakt Pressansvarig 08 - 698 41 31

Relaterat innehåll

Från vänster: Johannes Hulter – ordförande i Göteborgs Stads stadsbyggnadsnämnd, Ulrika Nyström - affärsområdeschef på Riksbyggen, Johanna Frelin - vd på Riksbyggen. Fotograf Yousef Boussir, Göteborgs Stad

Nu börjar Riksbyggen bygga nya kedjehus i Björlanda

Den 29 januari startade bygget av tio nya kedjehus i Terrasslunden, ett efterlängtat bostadsprojekt i grönskande Björlanda Ängar på Hisingen. På plats för att markera byggstarten fanns Riksbyggens vd Johanna Frelin, affärsområdeschef Ulrika Nyström och Johannes Hulter, kommunalråd med ansvar för stadsbyggnad i Göteborg.